2023 metų pabaigoje pradėtas įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ projektas „BIOCONNECT”, kurio tikslas sukurti veiksmų planą, skirtą didinti Baltijos šalių biotechnologijų ekosistemos įtaką ES. Tai ne tik nauja, bet ir svarbi iniciatyva, padėsianti didinti šios srities ekonominį indėlį ir stiprinti regiono poziciją Europos mokslo ir inovacijų erdvėje.
„BIOCONNECT” konsorciumas jungia septynias organizacijas iš Baltijos (Estijos, Latvijos, Lietuvos) ir Šiaurės (Suomijos) šalių, kurios skatins šalių tarpusavio sąveiką ir sieks stiprinti regioninę biotechnologijų ir gyvybės mokslų ekosistemą. Projekto komanda diskutuodama su įvairiais gyvybės mokslų sektoriaus „žaidėjais” – įskaitant akademinę bendruomenę, pramonės atstovus, investuotojus, politikos formuotojus – skatins ir stiprins bendradarbiavimą, kuris turės teigiamą įtaką visuomenei, ekonomikai ir aplinkai. Pagrindiniai konsorciumo nariai, kurie koordinuoja šią iniciatyvą:
- Estija: Talino technikos universitetas, Tartu universitetas, „Estonian Centre for Biosustainability“;
- Latvija: „Biocatalyst Foundation“ ir „Organinės sintezės institutas“;
- Lietuva: Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras ir asociacija LithuaniaBIO;
- Suomija: „Synbio Powerlabs“.
Akademinės bendruomenės ir verslo atstovai vienija jėgas, kad paskatintų Baltijos šalių biotechnologijų klasterių kūrimąsi, tarptautinių kompetencijų ir talentų telkimą, siekiant išlaikyti spartų šios srities augimą. Lietuvių atstovai tikisi, kad stiprėjanti Baltijos šalių gyvybės mokslų ekosistema reikšmingai prisidės prie nacionalinio Lietuvos tikslo – iki 2030 metų pasiekti 5% BVP iš gyvybės mokslų sektoriaus. Siekiama, kad šis projektas peržengtų nacionalines ribas, skatintų tarptautinį bendradarbiavimą, suteiktų platesnes galimybes pradedančioms įmonėms pritraukti finansavimą ir padėtų įgyvendinti reikšmingą progresą biotechnologijų srityje.
Projekto metu bus kuriamas ekosistemos žemėlapis, kuris leis suvokti dabartinę būklę (kaip dabar atrodo Baltijos šalių gyvybės mokslų ekosistema) ir tarnaus kaip atspirties taškas rengiant išsamų veiksmų planą, numatantį daugiau kaip 40 iniciatyvų padėsiančių puoselėti ekosistemą, bei didinti regiono tarpvalstybinį bendradarbiavimą. Vienas iš strateginių „BIOCONNECT“ komandos tikslų – tapti pavyzdžiu besivystantiems ES regionams, skatinant bendrakūrą, lyčių lygybę, tvariai augančią gyvybės mokslų ir biotechnologijų ekosistemą.
Tikimasi, kad „BIOCONNECT” sukurta platforma veiks kaip katalizatorius, pritraukiantis tarptautinius talentus, skatinantis mokslo ir verslo bendradarbiavimą, naujų biotechnologijos įmonių kūrimą, padės pritraukti užsienio investicijas, bei kurti pramonės partnerystes, siekiant didinti Baltijos šalių matomumą ir konkurencinį pranašumą pasaulinėje gyvybės mokslų rinkoje.